Hlavní stránka

Podporujeme založení národní iniciativy organizace IHE-Europe

V Národní strategii elektronického zdravotnictví, konkrétně při naplňování Specifického cíle 4.2 Standardy a interoperabilita, Opatření 4.2.2 Interoperabilita a datové struktury, se zavazujeme využívat v České republice integrační profily IHE. 

Proto vítáme a aktivně podporujeme aktivitu některých účastníků sektoru elektronizace zdravotnictví spočívající v založení národní iniciativy organizace IHE-Europe (Integrating Healthcare Enterprise, více na www.ihe-europe.net).

IHE může významně přispět k lepší standardizaci procesů a interoperabilitě informačních systémů v rámci elektronického zdravotnictví. Jedná se o zcela unikátní mezinárodní neziskovou organizaci, která nemá ve světě obdoby.

IHE-Europe je zaměřena na interoperabilitu ve zdravotnických informačních technologiích. Začíná to otevřeným procesem rozvíjení integračních profilů, aby se zajistilo, že systémy IT mohou vzájemně komunikovat. Poté je nutné otestovat tyto systémy, aby ověřily, že složité kódování počítačů poskytuje data. Konečně, IHE-Europe aktivně podporuje širší uvědomění a používání těchto metod k zajištění trvalé shody a kompatibility.

Integrované IHE profily byly přijaty národními a regionálními projekty v zemích jako Rakousko, Francie, Itálie, Švýcarsko, Slovinsko, Lucembursko, Nizozemsko a další. Tyto specifikace poskytují pokyny nezbytné pro implementaci specifických standardů a profilů v komerčních a samostatně vyvinutých systémech, které pomohou realizovat úsilí o rozsáhlou interoperabilitu zdravotnických informací v Evropě. IHE profily se prosazují i při mezinárodní výměně zdravotnických dat a jsou doporučeny pro použití v členských státech Evropskou komisí.

Podpora používání IHE profilů se již stává součástí logických požadavků na informační systémy ve zdravotnictví v České republice, čemuž je vhodné vyjít vstříc právě založením národní iniciativy IHE a především pak aktivní činností budoucí organizace na poli interoperabilních řešení elektronického zdravotnictví.  

Martin Zeman

 

Aktuality

Seminář Komunikační strategie elektronizace zdravotnictví č. 2

18.7.2019

17. července 2019 proběhl v prostorách MZČR workshop "Communication" No 2. Cílem workshopu byla diskuze na téma "Komunikační strategie elektronizace zdravotnictví"

Podrobnosti

Otázky a odpovědi k přeshraniční výměně zdravotních záznamů v EU

9.7.2019

Mé zdraví v EU - digitální výměna elektronických lékařských předpisů a pacientských souhrnů - Q & A

Podrobnosti

Informační systém Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví spuštěn do ostrého provozu

9.7.2019

Informace o uvedení Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví do ostrého provozu

Podrobnosti

Investiční pokyny členským státům EU a Evropské komisi o interoperabilním ekosystému pro digitální zdravotnictví

4.7.2019

investiční pokyny členským státům EU a Evropské komisi o interoperabilním ekosystému pro digitální zdravotnictví a investičních programech pro novou / aktualizovanou generaci digitální infrastruktury v Evropě, jak byly přijaty na 15. zasedání eHN 12.6.2019

Podrobnosti

Mapa webu

Kontakty

Ministerstvo zdravotnictví
Palackého nám. 4
128 01 Praha 2

+420 224 971 111

+420 224 971 111

Odběr novinek

Pokud si přejete dostávat informace o novinkách, napište nám prosím svoji adresu.